Het logo van het Nederlandse Rode Kruis.
Zoeken.
Home Eerste hulp Eerste Hulp bij.. Overdosis drugs of medicijnen

Overdosis drugs of medicijnen

​​​​​​​​​​​

Wat stel je vast bij een overdosis?

  • Iemand heeft een overdosis drugs (bijvoorbeeld XTC, GHB, cocaïne) of medicijnen ingenomen.
  • Soms is het slachtoffer (bijna) bewusteloos of zijn er ademhalingsmoeilijkheden.
  • Het slachtoffer kan zeer grote of kleine pupillen hebben, een vreemde huidskleur, buikkrampen, stuipen of is misselijk.
  • Soms kan het slachtoffer bijzonder warm zijn (39°C en hoger).

Wat doe je bij een overdosis?

  • Direct 1-1-2 (laten) bellen bij vermoeden van een overdosis aan drugs of medicijnen of combinaties van drugs, medicijnen of alcohol (ernstige vergiftiging).
  • Volg altijd het advies van de hulpverleners stipt op.
  • Start reanimatie als het slachtoffer niet meer reageert op aanspreken/schouders schudden en geen normale ademhaling heeft.
  • Leg een slapend of bewusteloos slachtoffer op de zij (stabiele zijligging) omdat er een kans is op braken.
  • Laat het slachtoffer nooit braken en geef ook geen water, melk of andere middelen te drinken, tenzij op uitdrukkelijk advies van een professionele hulpverlener
  • Als de lichaamstemperatuur te hoog is, is er sprake van een levensbedreigende situatie, probeer het slachtoffer in een koele omgeving te brengen en begin met afkoelen met natte doeken (doe dit zelf of laat het slachtoffer dit doen) zo mogelijk in combinatie met een ventilator .

Weet jij hoe je reageert bij een ongeval?

Kom erachter tijdens een EHBO-cursus. Onze EHBO instructeurs oefenen met jou belangrijke EHBO vaardigheden. Zodat jij weet wat je moet doen bij bewusteloosheid of een ernstige verslikking. Of leer reanimeren en een AED gebruiken. Volg een cursus bij jou in de buurt of op locatie. Wist je dat een EHBO-cursus vaak door de zorgverzekeraar wordt vergoed?

Schrijf je in voor onze nieuwsbrief