West-Nederland
Vrijwilliger in beeld: Anouk van Tol

Vrijwilliger in beeld: Anouk van Tol

Anouk is nog maar zeventien, maar draait inmiddels volop mee bij het Rode Kruis. Ze helpt tijdens evenementen, denkt mee over opleidingen en maakt plannen voor de toekomst van de locatie. Ondertussen bereidt ze zich voor op haar studie geneeskunde.

Vrijwilligerspaspoort

Naam: Anouk
Leeftijd: 17 jaar
Vrijwilliger: sinds oktober 2024
Locatie: Bodegraven-Reeuwijk e.o.
Functies bij het Rode Kruis: Coördinator Opleidingen en vrijwilliger bij evenementen

“Mijn vader vertelde dat ik bij het Rode Kruis evenementen kon draaien en ervaring kon opdoen,” vertelt Anouk. “Dat leek me leuk. Zo ben ik er eigenlijk ingerold.”

Ervaring opdoen voor haar studie

Anouk wilde al langere tijd geneeskunde studeren. Vrijwilligerswerk bij het Rode Kruis leek haar een goede manier om alvast ervaring op te doen met hulpverlening en contact met mensen. Dat bleek een goede keuze. Ze leert niet alleen hoe ze eerste hulp kan verlenen, maar ook hoe ze rustig blijft als er iets gebeurt.

“Als je eenmaal bezig bent, kom je in een soort zone. Dan kijk je vooral naar wat iemand nodig heeft en wat je kunt doen.” Ze vindt het fijn dat ze daarbij nooit alleen staat. Tijdens een inzet zijn er altijd andere hulpverleners, een teamleider of ervaren vrijwilligers in de buurt. “Als je iets niet weet of iets te heftig vindt, kun je dat gewoon zeggen. Er is altijd iemand die je helpt.”

Met collega’s bij het Koningsfeestje in Leiden

Jong zijn heeft voordelen

Als jonge vrijwilliger heeft Anouk veel energie. Ze is mobiel, pakt graag nieuwe taken op en wil veel leren. Toch merkt ze soms ook dat ze vanwege haar leeftijd nog niet overal aan kan deelnemen. “Ik zou graag naar grotere evenementen willen, zoals de Zwarte Cross of het Leidens Ontzet. Soms moet ik nog even wachten tot ik oud genoeg ben of de juiste opleidingen heb gevolgd. Dat vind ik weleens lastig.”

Ze laat zich daar niet door tegenhouden. Anouk kijkt vooral naar wat er al wel mogelijk is. Zo hielp ze onder andere bij de Vakantiespelen, Koningsnacht, Koningsdag en de CPC. “Bij de CPC stond ik op het Malieveld. Daar was veel te doen en kreeg ik echt uitdaging. Dat maakt een inzet leuk.”

Kinderen zijn vaak snel weer gerustgesteld

Tijdens evenementen ontmoet Anouk allerlei mensen. Juist het contact met bezoekers spreekt haar aan. “Ik vind het mooi dat mensen naar je toe komen en dat je ze kunt helpen. Je kunt iemands dag net iets beter maken, ook al komt diegene bij de EHBO terecht.”

Vooral de reacties van kinderen blijven haar bij. Een kind kan erg schrikken van een kleine wond of zich behoorlijk ziek voelen. Met wat aandacht en geruststelling verandert dat soms snel. “Ze denken soms dat er iets heel ergs aan de hand is. Dan praat je even met ze en ineens zijn ze weer vrolijk en kunnen ze verder. Met iets kleins kun je al veel doen.”

Tijdens de CPC hielp ze ook zoeken naar de ouders van een jongetje. Een andere keer zag ze een vrouw helemaal wegzakken. Na wat eten en drinken knapte de vrouw snel weer op. “Wij dachten al dat de medische dienst erbij moest komen. Toen voelde ze zich ineens weer goed. Dat vond ik heel bijzonder om mee te maken.”

Bij de Veiligheidsdag in Regio West-Nederland

Glas, overgeven en feestende bezoekers

Niet iedere inzet bestaat uit pleisters plakken. Tijdens Koningsnacht hielp Anouk bijvoorbeeld bij een situatie waarbij iemand glas in zijn hoofd had. Ook krijgt ze tijdens feesten regelmatig te maken met mensen die te veel hebben gedronken en moeten overgeven. Dat klinkt misschien niet als het leukste onderdeel van vrijwilligerswerk, maar Anouk kan erom lachen. “Ik vind de feestjes juist heel leuk. De mensen zijn meestal gezellig en vrolijk. Soms moeten ze wel kotsen, maar ook dat hoort erbij.”

Koningsnacht en Koningsdag behoren tot haar favoriete herinneringen. Het was druk, gezellig en er gebeurde steeds iets. “Je staat de hele tijd aan. Dat vind ik leuk. Mijn nicht liep daar ook stage voor haar verpleegkundeopleiding. Het was extra leuk dat we daar samen waren.”

Ook de Vakantiespelen staan hoog op haar lijstje. “Kinderen zijn meestal vrolijk en je kunt ze makkelijk blij maken. Dat spreekt mij aan.”

Niet alleen hulpverlenen

Bij het Rode Kruis houdt Anouk zich niet alleen bezig met evenementen. Ze is ook coördinator opleidingen. Samen met locatiecoördinator Angelique en andere vrijwilligers denkt ze na over lessen en activiteiten. “Ik vind het leuk om te overleggen en plannen te maken. Hoe kunnen we opleidingen beter maken? Hoe kunnen we andere vrijwilligers erbij betrekken? En hoe kunnen we de locatie leuker maken?” Bij die plannen kijken ze niet alleen naar hun eigen ideeën. Ze willen ook weten wat andere vrijwilligers belangrijk vinden. “We kunnen zelf veel leuke dingen bedenken, maar als vrijwilligers daar geen behoefte aan hebben, heeft dat weinig zin.” Daarom wil Anouk de uitkomsten van een enquête gebruiken. Vrijwilligers kunnen daarin vertellen wat ze vinden van de opleidingen, lessen, activiteiten en de gang van zaken op de locatie. “Zo kijk je niet alleen vanuit het team van coördinatoren. Je vraagt echt aan vrijwilligers wat zij nodig hebben en hoe we dingen beter kunnen maken.”

Met collega’s Ellen en Hans bij de Jeugdolympiade van ESTO in Bodegraven

Veel leren van andere generaties

Anouk werkt bij het Rode Kruis samen met mensen van verschillende leeftijden. Dat ziet ze als een voordeel. Er is altijd iemand met ervaring van wie ze iets kan leren. “Je krijgt veel mee van andere mensen. Als je iets niet weet, is er altijd iemand in de buurt die het wel weet.”

Tegelijkertijd kan zij als jonge vrijwilliger nieuwe ideeën inbrengen. Ze denkt mee over de toekomst, opleidingen en manieren om andere jongeren bij het Rode Kruis te betrekken. Voor jongeren die interesse hebben in zorg, geneeskunde of hulpverlening is het volgens haar een goede plek om ervaring op te doen. “Je leert hulpverlenen, samenwerken en omgaan met verschillende mensen. Het is een mooie plek om jezelf te ontwikkelen en door te groeien.”

Op weg naar de Zwarte Cross

Anouk heeft haar volgende doelen al bepaald. Ze wil haar opleiding tot evenementenhulpverlener afronden en meer leren over hulpverlening bij alcohol- en drugsgebruik. Daarna staat er een groot evenement op haar lijst. “Ik wil in 2027 heel graag mee naar de Zwarte Cross. Dat lijkt me het leukst.”

Ook de rol van Biker trekt haar aandacht. Bikers verplaatsen zich tijdens grote evenementen op de fiets, zodat ze snel bij een hulpvraag kunnen komen. “Dat lijkt me ook heel leuk. Er zijn binnen het Rode Kruis veel manieren om door te groeien.”

Tijdens het teamuitje van locatie Bodegraven, georganiseerd door Anouk en Jari, met lasergamen

Voor iedereen is er iets te doen

Volgens Anouk hoef je niet meteen bij de grootste of drukste evenementen te staan. Je kunt rustig beginnen en activiteiten kiezen die bij jou passen. “Je kunt grote dingen doen, maar ook kleine dingen. Er is voor iedereen wel iets.” De verplichte evenementenuren zijn volgens haar goed te combineren met school, studie of werk. “Als je door het jaar heen een paar leuke evenementen uitkiest, haal je die uren makkelijk.” Haar advies aan andere jongeren is duidelijk: kijk vooral eens wat er mogelijk is. “Als je graag mensen helpt en van sociaal contact houdt, is het Rode Kruis echt een goede plek voor jou. Je doet nuttig werk, je leert veel en tijdens een festival kun je soms ook nog even van de muziek genieten.”

Ook vrijwilliger worden?

Wil jij net als Anouk mensen helpen, ervaring opdoen en onderdeel worden van een gezellig team? Bij het Rode Kruis zijn er verschillende functies en activiteiten. Je hoeft nog niet alles te kunnen. Je krijgt opleidingen, begeleiding en ondersteuning van andere vrijwilligers.

Bekijk de openstaande vrijwilligersfuncties en ontdek welke rol bij jou past.