Oost-Nederland
Wereldarmoededag: ook in Oost-Nederland is voldoende eten niet vanzelfsprekend
Voedselarmoede

Wereldarmoededag: ook in Oost-Nederland is voldoende eten niet vanzelfsprekend

Voor veel mensen staat er iedere dag voldoende eten op tafel. Toch geldt dat niet voor iedereen, ook in Gelderland en Overijssel. Achter ogenschijnlijk gewone voordeuren maken gezinnen, alleenstaanden en ouderen dagelijks moeilijke keuzes: de energierekening betalen, tanken om naar het werk te kunnen, of voldoende eten kopen.

Voedselarmoede blijft vaak verborgen. Schaamte, onbekendheid met hulp en het gevoel er alleen voor te staan, zorgen ervoor dat mensen niet snel aan de bel trekken. Rond Wereldvoedseldag (16 oktober) en Wereldarmoededag (17 oktober) vragen we aandacht voor een probleem dat dichterbij is dan veel mensen denken.

Meer dan een lege koelkast

Ruim 450.000 mensen in Nederland leven in verborgen voedselnood. Zij hebben niet of nauwelijks genoeg geld om voedsel te kopen.

De gevolgen zijn groot. Mensen slaan maaltijden over en leven met aanhoudende stress. Dat heeft gevolgen voor hun gezondheid en welzijn.

Stijgende prijzen vergroten de druk

Stijgende energie- en brandstofprijzen zetten huishoudens, die het al moeilijk hebben, verder onder druk. Van de mensen, die ondersteuning ontvangen via de boodschappenkaarten van het Rode Kruis, zegt 93% meer moeite te hebben met het betalen van boodschappen. Daarnaast geeft 90% aan minder te eten of maaltijden over te slaan.

Voor mensen met financiële zorgen zijn boodschappen vaak een sluitpost. Na het betalen van huur, energie en andere vaste lasten blijft soms te weinig geld over voor voldoende en gezonde voeding.

Voedselarmoede

Het Rode Kruis biedt hulp

Sinds 2020 helpt het Rode Kruis mensen in voedselnood met boodschappenkaarten. Daarmee ondersteunen we mensen die onvoldoende financiële ruimte hebben om dagelijks voldoende eten te kopen en die tussen wal en schip dreigen te vallen. Bijvoorbeeld omdat zij nog geen gebruikmaken van andere hulpregelingen, of niet in aanmerking komen voor reguliere hulp.

Ook in Gelderland en Overijssel werken we samen met lokale partners om mensen te bereiken die hulp nodig hebben. Tegelijkertijd breiden we ons regionale netwerk van voedselpartners verder uit, zodat hulp toegankelijker wordt voor mensen die deze het hardst nodig hebben.

Voedselarmoede zichtbaar maken

Voedselarmoede is niet altijd zichtbaar. Het gaat om werkenden, gezinnen, ouderen. En om mensen die door ziekte, schulden of andere omstandigheden financieel onder druk staan.

Rond Wereldvoedseldag en Wereldarmoededag staan we stil bij hun situatie. Door voedselarmoede zichtbaar te maken, ontstaat meer begrip, aandacht en steun. Want niemand zou zich in Nederland zorgen hoeven maken over de vraag of er vanavond eten op tafel staat.