Word vrijwilliger Doneer

Speciale medaille voor onmisbare vrijwilligers met opvallende inzet 

Geplaatst op 13 mei 2025

Ze evacueren mensen bij overstromingen, delen voedsel uit bij nood en geven EHBO-les: vrijwilligers van het Rode Kruis staan er altijd. Als blijk van waardering voor hun unieke inzet ontvingen twintig vrijwilligers een onderscheiding, uit naam van de kanselier van het Rode Kruis: Prins Pieter-Christiaan van Oranje-Nassau, van Vollenhoven. Jaap en Myrthe zijn twee van hen. 

Ruim tienduizend vrijwilligers van het Rode Kruis staan dag en nacht klaar om anderen te helpen, in Nederland en op de Cariben. Ze doen dit helemaal vrijwillig. Elk jaar bedankt het Rode Kruis een paar van hen die zich op een bijzondere manier hebben ingezet. Dit gebeurt met een speciale onderscheiding. 

Blij en verbaast 

Jaap (69) is een van de vrijwilligers die een lintje in ontvangst nam: ‘“Onwijs mooi’, dacht ik en tegelijkertijd was ik reuze verbaast”, vertelt hij. “Ik vroeg me af waarvoor. Je inzetten voor een ander, dat doe je gewoon. Dan sta je er helemaal niet bij stil dat je daar een onderscheiding voor krijgt.” 

In de jaren dat Jaap zich inzette als vrijwilliger voor het Rode Kruis, maakte hij van alles mee. Zo hielp hij tijdens de vuurwerkramp in Culemborg in 1991, evacueerde omwonenden tijdens de overstromingen in de Betuwe, bracht voedselpakketten vanuit Nederland naar Roemenië in 1990, en nog veel meer.  

Jaap (69) krijgt onderscheiding uit naam van de kanselier van het Rode Kruis: Prins Pieter-Christiaan van Oranje-Nassau, van Vollenhoven.
Jaap (69) krijgt onderscheiding uit naam van de kanselier van het Rode Kruis: Prins Pieter-Christiaan van Oranje-Nassau, van Vollenhoven.

“Veel mensen hebben het goed hier in Nederland. Dan vind ik ook dat je iets terug kunt doen voor de mensen die het niet zo goed hebben”, legt Jaap uit. Hij vult aan: “Als je daar de ruimte voor hebt en het ook vanuit je eigen overtuiging wil doen.” 

Jaap peinst er niet over om op korte termijn te stoppen als vrijwilliger: “Ik ga er gewoon mee door. Sterker nog, ik hoop dat ze nog meer gebruik van mij kunnen maken.” 

De jongste vrijwilliger 

Een van de jongste ontvangers is Myrthe (25). Ze krijgt de onderscheiding vanwege haar buitengewone prestatie die ze geleverd heeft: “Dat heb ik zelf nooit zo gezien. Ik doe dit omdat ik het zelf zo leuk vind, het is mijn hobby. Ik vind het zelf heel erg normaal dat ik dit doe.” Myrthe heeft als coördinator een cruciale functie in Hoogeveen. Daarnaast is ze hoofd van het noodhulpteam voor de regio Drenthe, dat wordt ingezet bij grootschalige calamiteiten. Ook geeft en ontwikkelt ze lessen voor het verspreiden van de juiste hulpverleningskennis.  

Myrthe (25) krijgt onderscheiding uit naam van de kanselier van het Rode Kruis: Prins Pieter-Christiaan van Oranje-Nassau, van Vollenhoven.
Myrthe (25) krijgt onderscheiding uit naam van de kanselier van het Rode Kruis: Prins Pieter-Christiaan van Oranje-Nassau, van Vollenhoven.

Ziekte 

Ondanks een ernstige ziekte vorig jaar, bleef Myrthe zich inzetten voor het Rode Kruis: “Mijzelf blijven inzetten voor de maatschappij geeft mij zoveel plezier en kracht, wat ik zeker in die tijd goed kon gebruiken”, legt ze uit. “Je doet dit met zoveel mede-Rode Kruisers. Het voelt als een hechte familie en ik heb vanuit hen ook zoveel liefde mogen ontvangen.”  

Wil jij ook vrijwilliger worden?  

Onze organisatie kan alleen bestaan doordat vrijwilligers dag en nacht klaarstaan voor mensen in nood. Zonder hen bestaat het Rode Kruis simpelweg niet. Wil je ook je vrije uurtjes inzetten om anderen te helpen? Dat kan!   

Wil je meer weten over Hulp in Nederland?