Situatie in Soedan is schrijnender dan ooit: miljoenen mensen in levensgevaar
Oost-Tsjaad: dagelijks steken duizenden nieuwe Soedanese vluchtelingen de grens over, terwijl hulporganisaties hun best doen om iedereen bij te staan.
Conflict

Situatie in Soedan is schrijnender dan ooit: miljoenen mensen in levensgevaar

Vluchten is levensgevaarlijk. Maar blijven ook. Dus nemen duizenden Soedanezen in de stad Al-Fashir toch het risico om te vluchten voor het geweld. Vaak te voet, zonder schoenen en met niets meer dan de kleding die ze dragen. Wie de stad weet te ontvluchten, wacht een dagenlange tocht naar de stad Tawila. Maar ook daar zijn de tekorten enorm.  

Tawila ligt zo’n zestig kilometer meter van Al-Fashir, en is (voor nu) een veilig gebied in Soedan waar mensen naartoe komen. Hulpverleners van het Internationale Rode Kruis zijn hier aanwezig om mensen op te vangen en noodhulp te verlenen. Maar de hulp schiet tekort voor de duizenden mensen die hier aankomen. Zij zijn uitgeput, ondervoed en vaak uitgedroogd.

Dood na een slok water  

De situatie in Tawila is ongekend schrijnend. Een medewerker van het Internationale Rode kruis vertelt hoe zij mensen ziet aankomen: “Velen hadden niets bij zich behalve de kleding die ze droegen. Kinderen werden direct na aankomst naar het ziekenhuis gebracht, maar sommigen overleefden de tocht niet. Twee kinderen stierven meteen nadat ze een slok water hadden genomen. Er zijn geen woorden om dit lijden te beschrijven.”  

Improviseren met bijna niets

Mensen die aankomen in Tawila komen terecht in een vluchtelingenkamp. Maar daar is bijna niets. Vrouwen proberen met gevonden stukjes stof en stokken een geïmproviseerde tent te bouwen. Mensen die er al maanden verblijven delen hun laatste beetje eten, kleding en onderdak met nieuwe families die dagelijks aankomen. 

In Tawila zijn nog maar twee ziekenhuizen actief, waarvan één wordt ondersteund door het Internationale Rode Kruis. Daar werkt nog maar één arts. Hij weigert te vertrekken en blijft patiënten helpen met vrijwel niets. Zo gebruikt hij karton en houten latten om botbreuken te stabiliseren. 

Vergeten conflict  

Derk Segaar, hoofd Internationale hulp van het Nederlandse Rode Kruis, ziet dat Soedan een vergeten crisis is. “De nood is onbeschrijfelijk groot. Terwijl medewerkers van hulporganisaties doen wat zij kunnen, worden ze gedood, alsof het de normaalste zaak van de wereld is. Afgelopen week kwamen in de stad Bara vijf van onze mensen om het leven. Dit is onacceptabel.”  

Sinds het begin van het conflict zijn al 21 hulpverleners van de Soedanese Rode Halve Maan, zoals het Rode Kruis daar heet, om het leven gekomen. “Ook in een conflict zijn er regels. Mensen en hulpverleners moeten te allen tijde worden beschermd en mogen nooit een doelwit zijn van geweld. We roepen met klem op tot naleving van het humanitair oorlogsrecht en tot onmiddellijke actie van de internationale gemeenschap. De wereld kan en mag niet toekijken terwijl deze ramp zich verder voltrekt”, aldus Derk.

Hulp is nu nodig

Ziekte, honger en geweld maken het leven in Soedan ondraaglijk voor miljoenen mensen. Het Rode Kruis helpt onder andere met medische zorg, schoon drinkwater, eerste hulp en mentale ondersteuning. Maar er is nog veel meer hulp nodig. Steun jij onze hulp met een gift? Help mee via de knop hieronder of geef op rekeningnummer NL83 INGB 0000 0068 68 onder vermelding van ‘Soedan’.