Word vrijwilliger Doneer

Overdosis drugs of medicijnen

De lichten flitsen, de muziek blaast door de tent en samen met alle andere festivalgangers dans je alsof je leven ervan afhangt. Plotseling zie je je vriendin naast je op de grond zakken. Wat nu?

Hoe herken je een overdosis drugs of medicijnen?

  • Je weet of vermoedt dat iemand drugs of medicijnen heeft ingenomen
  • Grote of kleine pupillen
  • Een vreemde huidskleur
  • Buikkrampen, stuipen of misselijkheid
  • Soms: hoge lichaamstemperatuur (39°C en hoger)
  • Soms: bewusteloosheid of ademhalingsproblemen

Wat doe je bij een overdosis drugs of medicijnen?

  • Bel 112:
    • Als iemand bewusteloos is.
    • Als het slachtoffer niet kan blijven zitten.
  • Start reanimatie als het slachtoffer niet meer reageert op aanspreken of aan de schouders schudden en als hij of zij geen normale ademhaling heeft.
  • Leg een slapend of bewusteloos slachtoffer op de zij (stabiele zijligging), want er is een kans op braken.
  • Laat iemand die een overdosis drugs of medicijnen heeft genomen nooit braken.
  • Geef geen water, melk of andere middelen te drinken, tenzij een professionele hulpverlener dit uitdrukkelijk adviseert.
  • Is de lichaamstemperatuur te hoog? Dan is er sprake van een levensbedreigende situatie. Probeer het slachtoffer in een koele omgeving te brengen en begin met afkoelen met natte doeken (doe dit zelf of laat het slachtoffer dit doen), zo mogelijk in combinatie met een ventilator.

Download de gratis EHBO-app

Hoe moet je reanimeren? En moet je een blaar nu wel of niet doorprikken? Met onze gratis EHBO-app heb je alle EHBO-instructies altijd op zak.

Meer EHBO-tips