Waarom toegang tot schoon water begint bij de stem van vrouwen
22 maart 2026
Windstoten van soms wel 300 kilometer per uur, zware regenval en flinke schade: orkanen kunnen met veel geweld over het Caribisch gebied razen. Daarom werken de Rode Kruis-teams op de eilanden nauw samen om goed voorbereid te zijn. Tracey Werleman (36) werkt voor het Rode Kruis op Aruba en legt uit hoe ze dat aanpakken.
Het orkaanseizoen in het Caribisch gebied loopt van juni tot en met november. Door het veranderende klimaat worden orkanen hier steeds heftiger en minder voorspelbaar. Zoals orkaan Beryl, die vorig jaar uitzonderlijk vroeg in het seizoen kwam. De storm was enorm krachtig en richtte een ravage aan op onder andere de eilanden Grenada en Saint Vincent en de Grenadines.
Om goed voorbereid te zijn, werken de eilanden Aruba, Bonaire, Curaçao, Sint-Maarten, Sint-Eustatius en Saba nauw samen. “We maken samen een crisisplan, zodat iedereen weet wat er moet gebeuren in verschillende situaties”, legt Tracey uit. “Ook controleren we of er overal voldoende noodhulpmiddelen klaarliggen, zoals bedden, tenten en medische spullen.”

Goede voorbereiding vraagt ook om goed getrainde mensen. “Daarom organiseren we met alle eilanden extra trainingen voor het rampenbestrijdingsteam”, zegt Tracey. “Dit team komt in actie op het moment dat een orkaan schade heeft aangericht op een van de eilanden. In een meerdaagse training komen hulpverleners van de verschillende eilanden samen en oefenen ze in simulaties wat ze moeten doen.”
Maar we trainen niet alleen hulpverleners. Ook geven we trainingen aan bewoners ter voorbereiding op een nieuwe ramp. Zo leren ze wat ze zelf kunnen doen als er een orkaan aankomt.

De zes eilanden worden tijdens het orkaanseizoen met vergelijkbare uitdagingen geconfronteerd. Dankzij de samenwerking die ze met elkaar hebben, kunnen de Rode Kruis-teams middelen delen, elkaar ondersteunen wanneer dat nodig is en ervoor zorgen dat niemand alleen voor een crisis komt te staan.
Niet alleen in het Caribisch gebied neemt het natuurgeweld toe. Orkanen, extreme droogte, bosbranden en overstromingen komen wereldwijd steeds vaker en heviger voor. De gevolgen van klimaatverandering zijn duidelijk merkbaar. Het Rode Kruis is wereldwijd actief om mensen in nood te ondersteunen: met noodhulp, voorbereiding en herstel.