Rode Kruis runt één jaar veldziekenhuis Gaza, maar hoe lang nog?
Het Rode Kruis runt precies een jaar het veldziekenhuis in Rafah in het zuiden van Gaza. Het ziekenhuis – bestaande uit tenten – is gebouwd uit noodzaak, omdat ziekenhuis na ziekenhuis in Gaza de hulpverlening moest staken door het vele geweld. In een jaar tijd waren er meer dan 80.000 patiënten, maar de vraag is hoelang de hulp nog mogelijk blijft. Als de grenzen dicht blijven, raken medische hulpgoederen helemaal op. Hoe kan het veldziekenhuis dan nog levensreddende hulp verlenen?
Derk Segaar, hoofd Internationale Hulp van het Rode Kruis: “Wat begon als een tijdelijke noodvoorziening, werd al snel een onmisbare plek. Nog elke dag voeren artsen amputaties uit en behandelen zij ernstige oorlogswonden. Van baby’s van een paar maanden oud tot ouderen, van urenlange operaties tot kleinere ingrepen. Er zijn levens gered. We willen deze zorg blijven verlenen, maar de vraag is hoelang dat nog kan.”
60 bedden, duizenden patiënten
Het veldziekenhuis is een relatief klein ziekenhuis, met 60 bedden. Toch worden er meer dan 2.000 patiënten per week behandeld. Dagelijks voeren artsen van het Rode Kruis heftige operaties in het ziekenhuis uit, met name brandwonden van explosies en scherven van explosieven die operatief uit lichaam van gewonden worden verwijderd.
37% van de patiënten is jonger dan 18 jaar, bijna 10.000 mensen zijn zelfs onder de vijf jaar. In de ziekenhuistenten, waar de kogelgaten in de tentdoeken zitten, vechten mensen voor hun leven. Daarnaast werden in het ziekenhuis 400 baby’s geboren, die een onzekere toekomst tegemoet gaan. Veiligheid, medicijnen en voedsel krijgen zij amper of niet.
Zorg steeds moeilijker
Nu de grens al zo lang dicht zit, wordt hulpverlening steeds moeilijker. Artsen hergebruiken noodgedwongen medische materialen en gebruiken hechtdraad dat over datum is. Ambulances hebben bijna geen brandstof meer. Hygiëne is er niet meer, er is vervuild water, riolering is verwoest. Afgelopen week zijn er al 500 meldingen gedaan van schurft, maar de medicijnen daarvoor zijn op. Door de warmte zijn er veel vliegen, die infecties veroorzaken in open wonden.
Segaar: “En nu zijn er nog meer aanvallen, nog meer gewonden. Onze hulpverleners doen wat ze kunnen, maar dit is onhoudbaar. Onze voorraad is eindig. Moeten onze artsen dan straks opereren zonder verdovingsmiddelen? Met slechts een paracetamol? De grenzen moeten nú open, zodat het Rode Kruis kan doen waar ze voor is: mensenlevens redden.”
Op de hoogte blijven over het Rode Kruis?
Volg ons via X of meld je aan voor de perslijst. Vragen over dit bericht?
Neem contact op met een woordvoerder