Hulporganisatie slaat alarm over aankomende wintermaanden
De situatie in Gaza verslechtert met de minuut, voor zover het nog slechter kan. De beperkte toegang tot Gaza, en specifiek Noord-Gaza, kost mensenlevens. Bovendien staat de winter voor de deur. De temperatuur daalt, terwijl veel mensen in de open lucht of in slecht te verwarmen tenten wonen. Het Rode Kruis maakt zich daar grote zorgen over. Voor de zoveelste keer slaat de hulporganisatie alarm: geef ons nú meer en veilige toegang, zodat wij levens kunnen redden.
De situatie in Gaza is uitzichtloos. Het zorgsysteem is vrijwel gedecimeerd. Hulpverleners van het Rode Kruis zien, naast de vele ernstig gewonde mensen, een toenemend aantal besmettingen met hepatitis A en waterpokken. Toch zijn ziekenhuizen gedwongen om voorrang te geven aan patiënten met verwondingen door bombardementen. Mensen met een (chronische) ziekte krijgen daardoor niet de hulp die zij nodig hebben.
Klaar voor de winter
De afgelopen dertien maanden kwamen er structureel veel te weinig hulpgoederen, zoals voedsel, water en brandstof naar binnen. Het aantal vrachtwagens daalt nu zelfs nog verder, tot maximaal 30 per dag. Terwijl er alleen maar méér hulp nodig is.
Derk Segaar, hoofd Internationale Hulp van het Rode Kruis: “Met onze jarenlange ervaring in conflictgebieden, zou het niet moeilijk moeten zijn: we brengen hulpgoederen naar mensen in nood. Nu lijkt het meer op een doolhof. Hoeveel vrachtwagens er ook binnenkomen, het betekent heel weinig voor mensen als hulporganisaties deze niet snel en veilig kunnen uitdelen. Mensen snakken naar medicijnen, babyvoeding, water en zeep. Er is dringend materiaal nodig om tenten winterklaar te maken, van kachels tot tentzeilen. Mensen hebben niets aan politieke discussies. We kunnen alleen levens redden door continue toegang tot Gaza. Hiervoor zijn dagelijks honderden vrachtwagens met hulpgoederen nodig.”
In Noord-Gaza voltrekt zich een humanitaire catastrofe
In Noord-Gaza is de situatie gruwelijk en onmenselijk. Experts van de VN waarschuwen voor een hongersnood. Segaar: “Het Rode Kruis krijgt meer en meer hartverscheurende telefoontjes van mensen die doodsbang en wanhopig zijn. Ze weten niet waar ze naartoe moeten, want waar is het veilig? Het lukt hulpverleners slechts mondjesmaat om wat medicijnen en voedsel het gebied in te brengen. Daardoor wordt zelfs basale medische hulp onmogelijk gemaakt.”
Soms zijn er kleine, hele kleine, lichtpuntjes. Deze week bracht het Rode Kruis 24 patiënten in kritieke toestand van Noord-Gaza naar Gaza Stad, waar zij wel levensreddende zorg krijgen. Meer mensen smeken de hulporganisatie om hulp met medische evacuatie. Ziekenhuizen slaken een noodkreet: breng ons meer levensreddende hulpgoederen. Maar dat hangt af van de veiligheid en de toegang die de strijdende partijen verlenen.
Segaar: “Het is onze humanitaire plicht om onze oproep te herhalen. Laat de gijzelaars direct vrij. En laat hulpgoederen en hulpverleners te allen tijde door. Als wij al geen hulp kunnen verlenen, kost dat het leven van talloze vrouwen, mannen en kinderen.”
Op de hoogte blijven over het Rode Kruis?
Volg ons via X of meld je aan voor de perslijst. Vragen over dit bericht?
Neem contact op met een woordvoerder