Rode Kruis: grote zorgen over toekomst mensen zonder verblijfspapieren en hulpverleners  
Rode Kruis-hulpverleners verzorgen voet.

Rode Kruis: grote zorgen over toekomst mensen zonder verblijfspapieren en hulpverleners  

Hulporganisatie vreest dat mensen niet meer naar de dokter of politie durven  

Het Rode Kruis blijft bezorgd over de positie van mensen zonder verblijfspapieren en de hulp voor deze groep. Vanavond stemt de Tweede Kamer definitief over de strafbaarstelling van “illegaal verblijf” in Nederland. Het is nog altijd onduidelijk of dat voorstel hulpverleners echt beschermt. Volgens de Raad van State laat een eventuele aanpassing nog te veel ruimte. Het is onduidelijk hoe hulpverleningsorganisaties en hulpverleners betrokken kunnen worden bij strafzaken in de toekomst. 

Harm Goossens, directeur van het Nederlandse Rode Kruis: “Dit is heel zorgelijk. Het kan ervoor zorgen dat mensen in nood nog minder hulp durven vragen of minder mensen hulp durven te bieden. Voorop staat dat het Rode Kruis te allen tijde hulp blijft verlenen aan mensen. Het Rode Kruis zal nooit aan mensen vragen of zij hier ‘legaal’ zijn. Wij bieden hulp aan mensen in nood. En dat blijven we doen.” 

Mens-zijn mag nooit strafbaar zijn  
Vanavond stemt de Tweede Kamer over het wetsvoorstel strafbaarstelling van onrechtmatig verblijf. Mensen zonder verblijfspapieren zouden dan strafbaar worden. Het gaat over mensen die niet terug kunnen naar het land van herkomst. Of over mensen die hier werken, maar van wie het visum is verlopen.  

Goossens: “Het feit dat je mens bent, is niet strafbaar. Dat is voor het Rode Kruis echt onbegrijpelijk. Het voorstel raakt direct aan fundamentele mensenrechten. Bovendien maakt het Rode Kruis zich ernstige zorgen over wat dit betekent voor de positie van mensen zonder verblijfspapieren. Dit gaat over ouderen, gezinnen met kinderen. Zij leven al op een manier die velen zich niet voor kunnen stellen. Vaak in armoede, met beperkte toegang tot zorg, een woning en bescherming.” 

Niet naar de dokter durven 
Het Rode Kruis vreest dat met dit voorstel de positie van mensen, van jong tot oud, nog verder verslechtert. Mensen zullen nog meer onder de radar verdwijnen. Zij zullen mogelijk niet naar de dokter te durven als ze ziek zijn. Geen aangifte durven te doen van seksueel misbruik, mensenhandel of uitbuiting, uit angst om opgepakt te worden. Dit vergroot het risico op onveilige en onmenselijke situaties.  

Goossens: “Voor ons als hulporganisatie staat voorop dat mensen áltijd toegang moeten hebben voedsel, onderdak en medische zorg. Die hulp blijven wij verlenen.”