Eén maand hulpverlening in Ter Apel – waar blijft de oplossing?
22 juni 2026
Mensen die geen plek hebben in het aanmeldcentrum in Ter Apel kunnen vanaf woensdag weer terecht bij het Rode Kruis voor hulp. Nadat we onze hulpverlening op het voorterrein tijdelijk moesten stopzetten vanwege de verslechterde veiligheidssituatie, hervatten we die nu vanuit een kantoorpand aan de zijkant van het terrein. Daar kunnen mensen terecht voor eten en drinken, informatie en een luisterend oor.
De overheid stelt het voormalige kantoor van de Dienst Identificatie en Screening Asielzoekers (DISA) hiervoor beschikbaar. Waar mensen eerder waren aangewezen op het grasveld voor het aanmeldcentrum, kunnen zij nu binnen terecht.
Met de nieuwe locatie kunnen we onze hulpverlening voortzetten op een plek die meer rust, overzicht en veiligheid biedt. Harm Goossens, directeur van het Rode Kruis, is blij met deze oplossing: “Voor ons is nu voldaan aan een belangrijke voorwaarde: een veilige plek waar we mensen hulp kunnen bieden die zo hard nodig is. Waar het handjevol mensen het niet kan verpesten voor een grotere groep. Dan kunnen we weer doen wat in ons DNA zit: mensen helpen.”
Het gebouw staat net buiten het aanmeldcentrum. Daar kunnen straks alleen mensen naar binnen die zich hebben gemeld bij het aanmeldcentrum, maar voor wie op dat moment geen opvangplek is. Harm: “Zo krijgt een handjevol mensen van buitenaf niet de kans om onrust te stoken. Dat was hard nodig. Een gebouw is bovendien een veel humanere plek dan een groot veld waar mensen in weer en wind of hitte de hele dag buiten zitten.”

Hoewel we blij zijn dat de hulpverlening kan doorgaan, is er niets veranderd aan het onderliggende probleem. Er zijn nog altijd te weinig opvangplekken beschikbaar. Daardoor blijven mensen afhankelijk van tijdelijke oplossingen.
Ook de mensen die overdag bij ons terecht kunnen voor hulp, moeten ’s avonds met de bus naar een externe opvanglocatie. “We gaan van een veld naar een kantoorpand. Dat is vele malen beter. Maar het blijft pleisters plakken”, laat Harm weten.
We blijven ons inzetten voor mensen die vastlopen in Ter Apel. Tegelijkertijd blijven we ook aandacht vragen voor een structurele oplossing. Harm: “Het Rode Kruis zal er altijd zijn voor mensen die onze hulp nodig hebben. Maar de prioriteit blijft een menswaardige opvanglocatie waar mensen dag én nacht kunnen verblijven.”
Tot die tijd blijven onze hulpverleners doen wat nodig is: er zijn voor mensen die hulp nodig hebben.